Šampanjac umesto kamata

Bez autora
Oct 31 2011

Skoro svakog meseca, u krug onih koji kasne sa otplatom kredita uđe oko 1.000 građana, sada ih je gotovo 92.000. Na drugoj strani su oni koji su u proteklih godinu dana otvorili 200.000 štednih računa i novih 800 miliona evra poverili bankama na čuvanje. Građani imaju 5,5 miliona štednih računa. Na njima je, u proseku, oko 1.400 evra, uglavnom oročenih do godinu dana. To su tri grupacije ljudi, među kojima strani državljani čija štednja ima sigurno 10 odsto udela, zatim sredstva vlasnika firmi koji su sredstva kao fizička lica povukli iz firmi. Treća grupacija su sredstva koja dolaze iz stare devizne štednje i prelivaju se u novu. Iako država garantuje za sve uloge do 50.000 evra, bitku procentima banke su ove godine zamenile porukama da je vaš novac kod njih najsigurniji, nagradnim igrama, poklonima. Kamate na štednju u Srbiji među najvišima su u Evropi. Dok se u evrozoni za štednju do godinu dana plaća 1,7 odsto, kod nas su kamate oko pet odsto na evre, a na dinare oko 15 procenata. Za razliku od devizne, na dinarsku štednju ne plaća se ni 10 odsto poreza na kamatu, ali retko ko štedi u domaćoj valuti.

Šampanjac umesto kamataGrađani Srbije u bankama čuvaju 7,5 milijardi evra, koje u Nedelji štednje ne nude veće kamate, već nagradne igre, šampanjac i poruke da je vaš novac kod njih najsigurniji.

Skoro svakog meseca, u krug onih koji kasne sa otplatom kredita uđe oko 1.000 građana, sada ih je gotovo 92.000. Na drugoj strani su oni koji su u proteklih godinu dana otvorili 200.000 štednih računa i novih 800 miliona evra poverili bankama na čuvanje.

Građani imaju 5,5 miliona štednih računa. Na njima je, u proseku, oko 1.400 evra, uglavnom oročenih do godinu dana.

"To su tri grupacije ljudi, među kojima strani državljani čija štednja ima sigurno 10 odsto udela, zatim sredstva vlasnika firmi koji su sredstva kao fizička lica povukli iz firmi. Treća grupacija su sredstva koja dolaze iz stare devizne štednje i prelivaju se u novu", objašnjava ekonomista Miroslav Marinković.

Iako država garantuje za sve uloge do 50.000 evra, bitku procentima banke su ove godine zamenile porukama da je vaš novac kod njih najsigurniji, nagradnim igrama, poklonima...

"Jedini način na koji mi sada možemo da privučemo štediše da dođu baš kod nas jesu razni pokloni i mi našim klijentima nudimo šampanjac u Nedelji štednje", kaže bankarka Jelena Petrović.

Kamate na štednju u Srbiji među najvišima su u Evropi. Dok se u evrozoni za štednju do godinu dana plaća 1,7 odsto, kod nas su kamate oko pet odsto na evre, a na dinare oko 15 procenata.

Za razliku od devizne, na dinarsku štednju ne plaća se ni 10 odsto poreza na kamatu, ali retko ko štedi u domaćoj valuti.

Dinari ili evri – Narodna banka izračunala je da su u proteklih 12 meseci bolje prošli oni koji su štedeli u dinarima, na oročenih 100.000 dobili su 13.000 dinara više od onih koji su štedeli u evrima.

Ipak, priznaju da se nikada sa sigurnošću ne može znati koja će štednja biti isplativija, jer to zavisi od kretanja kursa.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik